Wyrwani z niewoli  

    13. grudnia w naszej szkole miał miejsce koncert, który przyciągnął uwagę wszystkich znajdujących się na widowni. Występ rozpoczął się od krótkiego zapoznania z Jackiem Zajkowskim i Piotrem Zalewskim, którzy stanowią duet o nazwie „Wyrwani z Niewoli”. Od kilku lat zajmują się oni działalnością profilaktyczną na rzecz młodych ludzi - chcą ukazywać świat, w którym można żyć bez narkotyków, alkoholu, przemocy, czy pornografii.
Koncert był prowadzony w sposób młodzieżowy (używanie slangu), przez co uczniowie z zainteresowaniem słuchali nie tylko piosenek, ale również historii, żartów i przemyśleń prowadzących. Muzyka, którą zaprezentowali Wyrwani z Niewoli to chrześcijański hip-hop. Warto wspomnieć, że widownia miała czynny udział w występie. Razem z prowadzącymi tańczyliśmy, …jak i śpiewaliśmy fragmenty piosenek.
Choć koncert był prowadzony z humorem - w sposób bardzo żartobliwy, to przekazał nam wiele wartości. Dowiedzieliśmy się, że nigdy nie jesteśmy sami, zawsze jest ktoś, kto podaje nam dłoń, a my musimy go tylko zauważyć. Jacek opowiedział nam o swoim życiu. O tym, jak zdołał pokonać uzależnienie, wyjść na prostą i zacząć naprawdę żyć. Swoją historią udowodnił nam, że każdy może zmienić rzeczywistość podejmując dobre decyzje.
Koncert poruszał nie tylko tematykę uzależnień, ale także ukrywania się pod maskami. W celu lepszego przedstawienia tematu prowadzący posłużyli się rekwizytem, którym był parasol. Pan Piotr trzymał go nad sobą, a pan Jacek powoli polewał czarny materiał wodą. Płyn bez problemu ściekł na podłogę, pozostawiając pana Piotra suchego. Woda miała być symbolem pomocy. Ukrywając się pod maskami nie dostrzegamy ludzi, którzy wyciągają do nas ręce w geście pomocy. Zamykamy się w sobie i zaczynamy udawać. W końcu nie wiemy, czy ten symboliczny parasol jest zwykłym przedmiotem, czy częścią naszej ręki.
Dzisiejszy koncert nie tylko odciągnął myśli uczniów od lekcji, ale również zachęcił do refleksji nad własnym życiem, nad tym czy jesteśmy szczęśliwi i co możemy zrobić, by zaznać radości.

Tekst: Zuzanna Gruszczyńska
01.jpg 02.jpg 03.jpg 04.jpg 05.jpg
06.jpg 07.jpg 08.jpg 09.jpg 10.jpg
11.jpg 12.jpg 13.jpg 14.jpg 15.jpg
16.jpg 17.jpg 18.jpg 19.jpg 20.jpg
Foto: Dominik Brodzik
index