Biblioteka Zespołu Szkół nr 2 w Ostrowi Mazowieckiej

Aktualności

"Do nauczania i uczenia się konieczne są trzy środki pomocnicze:
po pierwsze - książki, po drugie - książki, po trzecie - książki"

Stanisław Konarski

W roku szkolnym 2018/2019 zapraszamy:

do udziału w konkursie czytelniczym "Eric Lindstorm i jego powieść "Do zobaczenia nigdy".".

do udziału w miedzyszkolnym konkursie recytatorskim"Poezja Wielkich Polaków: Poezja księdza Jana Twardowskiego".

I etap szkolny-w grudniu 2018 r

,

II etap międzyszkolny - w marcu 2019 r

do udziału w konkursie fotograficznym "Przyłapani na czytaniu".

do zamieszczania "na stronie www biblioteki szkolnej recenzji o przeczytanych książkach".

do prezentowania "swojej twórczości (literackiej, plastycznej, fotograficznej)"w gablocie biblioteki szkolnej oraz na stronie biblioteki.

do udziału w akcji "Podaruj Książkę Bibliotece Szkolnej ".

RANDKA W CIEMNO Z KSIĄŻKĄ

Przychodząc do biblioteki, nie zawsze wiemy, co chcemy wypożyczyć. Dlatego w lutym zaproponowaliśmy naszym czytelnikom niecodzienną zabawę "Randkę w ciemno z książką". Celem zabawy był wybór ciekawej pozycji, tylko na podstawie krótkiego opisu zamieszczonego na zewnątrz danego egzemplarza. Wszystkie książki biorące udział w zabawie zostały opakowane w szary papier, opatrzone w numer inwentarzowy i krótki opis. Akcja wzbudziła ogromną ciekawośc i zainteresowanie. Mamy nadzieję, że każdy z uczestników choć "w ciemno" wybrał na siebie interesującą lekturę.

Dziękujemy i zapraszamy do aktywnego udziału w kolejnych akcjach.

Maraton Czytania

Grudniowy Maraton Czytania poezji Wisławy Szymborskiej oraz nowości wydawniczych. Uczniowie kilku klas, podczas spotkań z nauczycielami bibliotekarzami, zapoznali się z twórczością Wisławy Szymborskiej. Młodzież zafascynowa poezją autorki, wzięła udział w konkursie recytatorskim. W grudniu przeprowadziliśmy także, kolejną akcję promującą nowości wydawnicze i czytelnictwo pod hasłem "Czytanie w cenie."

Dziękujemy i zapraszamy do aktywnego udziału w kolejnych akcjach.

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych w pażdzierniku 2017 r. odbył się pod hasłem "Książka nas łączy." W ramach tego święta przeprowadziliśmy szereg dziełań mających na celu promocję biblioteki szkolnej i jej działań. Przeprowadzaliśmy akcje promujące nowości wydawnicze zakupione do biblioteki w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Podczas przerw i na lekcjach bibliotecznych, młodzież czytała fragmenty i recenzje wybranych pozycji, ponadto uczestniczyła w plebiscycie na najciekawszą książkę.

Dziękujemy i zapraszamy do aktywnego udziału w kolejnych akcjach.

W roku szkolnym 2017/2018 zapraszamy:

do udziału w konkursie czytelniczym "Pamiętnik Mary Berg. Relacja o dorastaniu w warszawskim gettcie.".

do udziału w miedzyszkolnym konkursie recytatorskim"Poezja Wielkich Polaków: Poezja Wisławy Szymborskiej".

I etap szkolny-w grudniu 2017 r

,

II etap międzyszkolny - w marcu 2018 r

do udziału w konkursie fotograficznym "Przyłapani na czytaniu".

do zamieszczania "na stronie www biblioteki szkolnej recenzji o przeczytanych książkach".

do prezentowania "swojej twórczości (literackiej, plastycznej, fotograficznej)"w gablocie biblioteki szkolnej oraz na stronie biblioteki.

do udziału w akcji "Podaruj Książkę Bibliotece Szkolnej ".

Rok 2017 rokiem rzeki Wisły, Josepha Conrada-Korzeniowskiego, Józefa Piłsudskiego, Adama Chmielowskiego, Honorata Koźmińskiego oraz Tadeusza Kościuszki.

INAUGURACJA ROKU MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO


KONKURS HISTORYCZNY


LEKCJA HISTORII


Spotkanie z książką

Z okazji święta zakochanych, biblioteka szkolna wraz z uczennicami z klas: I LOA, I TE i II TE zaprosiła czytelników do niecodziennej zabawy. Inicjatywa "Randka w ciemno z książką" trwająca przez cały tydzień, od 06 do 10 lutego, polegała na wybraniu podczas wizyty w bibliotece, jednej ze specjalnie przygotowanych (zapakowanych w papier i ozdobionych) książek. Czytelnik nie wiedział na co się decyduje, kluczowym miał tu być element zaskoczenia literaturą ukrytą w środku. Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem, miała na celu przede wszystkim dobrą zabawę i promocję czytelnictwa. Mamy nadzieję, że spotkania z książką, choć całkowicie w "ciemno", okazały się owocne i randkowicze powrócą w przyszłym roku, by ponownie wziąć udział w zabawie.

Dziękujemy i zapraszamy do aktywnego udziału w kolejnych akcjach.

Moda na czytanie.

12 stycznia 2017r z inicjatywy uczniów klasy II TRS przeprowadzono akcję promującą czytanie. Na schodach pojawiły się napisy reklamujące tytuły ciekawych książek. Podczas długiej przerwy, grupa czytelników, zgromadziła się na szkolnym korytarzu, oddając się lekturze aktualnie czytanych książek. Była to okazja do wymiany opinii o przeczytanych książkach, poznania nowych tytułów po które warto sięgnąć i wreszcie kolejnym zaproszeniem do lektury osób stroniących od książki.

Dziękujemy i zapraszamy do aktywnego udziału w kolejnych akcjach.

Czytelniczy fleszmob "5 minut dla książki".

14 grudnia 2016r w holu głównym naszej szkoły, grupa miłośników książek spotkała się przy choince. Jedni czytali fragmenty ponadczasowej "Opowieści wigilijnej" Dickensa, inni fragmenty książek przyniesionych ze sobą do szkoły lub wypożyczonych z biblioteki szkolnej. Uczestnicy spotkania z przyjemnością, w niestandardowy sposób, reklamowali czytane książki.

Przeprowadzona akcja była świetną okazją do integracji miłośników książek, zwiększenia zainteresowania książką oraz pokazująca, że książka może być z nami wszędzie, a czytanie jest dobrą zabawą. Nauczyciele bibliotekarze zapraszają do udziału w comiesięcznych spotkaniach propagujących czytelnictwo oraz promujących nowości wydawnicze.

ROK 2016 ROKIEM HENRYKA SIENKIEWICZA.

3 WRZESNIA UCZESTNICZYLISMY W NARODOWYM CZYTANIU QUO VADIS, ZORGANIZOWANYM PRZEZ MIEJSKĄ BIBLIOTEKĘ PUBLICZNĄ W OSTROWI MAZOWIECKIEJ Z UDZIAŁEM GOŚCIA SPECJALNEGO, AKTORA MARCINA KWASNEGO. ZDJECIA NA STRONIE GŁÓWNEJ SZKOŁY

W roku szkolnym 2016/2017 zapraszamy:

do udziału w konkursie czytelniczym "Nick Vujicic i jego autobiografia Bez rąk bez nóg bez ograniczeń".

do udziału w miedzyszkolnym konkursie recytatorskim"Poezja Wielkich Polaków: Poezja Czesława Miłosza".

I etap szkolny-w grudziu 2016 r

,

II etap międzyszkolny - w marcu 2017 r

do zamieszczania "na stronie www biblioteki szkolnej recenzji o przeczytanych książkach".

do prezentowania "swojej twórczości (literackiej, plastycznej, fotograficznej)"w gablocie biblioteki szkolnej oraz na stronie biblioteki.

do udziału w akcji "Podaruj Książkę Bibliotece Szkolnej ".

W roku szkolnym 2015/2016 :

przeprowadziliśmy konkurs czytelniczy "Jean Sasson i jej powieść Łzy księżniczki".

zorganizowaliśmy miedzyszkolny konkurs recytatorski"Poezja Wielkich Polaków: Poezja Karola Wojtyły-papieża Jana Pawła II".

I etap szkolny-w grudziu 2015 r

,

II etap międzyszkolny - w marcu 2016 r

przeprowadziliśmy "kiermasz taniej książki".

wzięliśmy udział w "Olimpiadzie Bibliologicznej i Informatologicznej".

zorganizowaliśmy wystawę fotografii "Małgorzaty Dłuskiej".

przeprowadziliśmy akcję "Podaruj Książkę Bibliotece Szkolnej ".

Ogólnopolskie Wybory Książek

W marcu 2015 roku redakcja miesięcznika "Biblioteka w szkole" zorganizowała Ogólnopolskie Wybory Książek by dowiedzieć się u żródła, co chcą czytać sami zainteresowani. Patronat nad wyborami objęła pani minister edukacji narodowej Joanna Kluzik-Rostkowska. 20 marca 2015 r. na adres redakcji przesłaliśmy sprawozdanie z przeprowadzonych wyborów również w naszej szkole. W wyborach wzięło udział 367 uczniów. DZIEKUJEMY !


ROK 2015
ROKIEM JANA PAWŁA II

Sejm RP uchwalił, że rok 2015 będzie Rokiem Jana Pawła II. Posłowie zgodnie przyjęli uchwałę " w poczuciu moralnego obowiązku i głębokiego szacunku wobec postaci, która wywarła tak znaczący wpływ na losy nie tylko naszego narodu ale i całego współczesnego świata. Motywem przewodnim wszelkich inicjatyw wzbogacających ten Rok będą słowa Jana Pawła II wypowiedziane przed laty na Jasnej Górze: "Czuwam - to znaczy także: czuję się odpowiedzialny za to wielkie, wspólne dziedzictwo, któremu na imię Polska. To imię nas wszystkich określa. To imię nas wszystkich zobowiązuje." "

Ogólnopolska kampania "Zaczytani"

Zakończyła się już akcja „Zaczytani”, która ruszyła w naszej szkole we wrześniu 2014 roku. Zbieraliśmy książki dla najmłodszych pacjentów szpitali w ramach ogólnopolskiej akcji "Zaczytani" pod Honorowym Patronatem Małżonki Prezydenta RP Pani Anny Komorowskiej organizowanej przez Fundację „Rozwój” (www.zaczytani.org). Uczniowie chętnie przyłączyli się do tego, jakże pięknego, przedsięwzięcia. Udało nam się zebrać 124 książki, które zostały przesłane do Centrum Administracyjnego Placówek Opiekuńczo- Wychowawczych w Brzegu. Stamtąd książki mają być rozesłane do szpitali dziecięcych w całej Polsce.


ROK 2014
ROKIEM CZYTELNIKA I ROKIEM OSKARA KOLBERGA

ROK CZYTELNIKA. W 2014 roku - 12 maja - mija 650 lat od ustanowienia w akcie fundacyjnym Studium Generale (Uniwersytetu Jagiellońskiego) stacjonariusza, który organizował na uczelni wytwarzanie, udostępnianie i rozprowadzanie ksiąg, pełniąc tym samym funkcje wydawcy, księgarza i bibliotekarza. Tę datę środowisko ludzi książki uznaje za początek swoich dzisiejszych zawodów. Nawiązujemy do królewskiego aktu fundacyjnego, gdyż od tej pory książka jako narzędzie wiedzy i nauki znalazła się w kręgu zainteresowań najwyższej władzy państwowej.

ROK OSKARA KOLBERGA - Henryk Oskar Kolberg stworzył dla nauki i kultury polskiej bezcenny zespół materiałów źródłowych – opracował i realizował wielki program badań folklorystycznych i etnograficznych, pozostawiając nam wielotomowe dzieło Lud. Jego zwyczaje, sposób życia, mowa, podania, przysłowia, obrzędy, gusła, zabawy, pieśni, muzyka i tańce oraz ogromne archiwum rękopiśmienne. Dzieło jego przedstawia stan kultury ludowej w XIX w. z całego terytorium dawnej Rzeczypospolitej, jej zróżnicowanie regionalne i bogactwo.

W roku szkolnym 2014/2015:

przeprowadzono konkurs czytelniczy " Priscille Sibley i jej powieść "Obietnica gwiezdnego pyłu"".

zorganizowano miedzyszkolny konkurs recytatorski"Poezja Adama Asnyka".

wzięto udział w ogólnopolskiej akcji "Zaczytani ".

przeprowadzono "Ogólnopolskie Wybory Książek.".

zorganizowano dwie wystawy: twórczości plastycznej Izabeli Kiljańczyk, kronik szkolnych na VI Zjazd i 75-lecie szkoły.

wykonano dekorację na VI Zjazd i jubileusz szkoły.

wzięto udział w konkursie literackim "Tu jest moje miejsce, tu jest mój dom.".

przeprowadzono akcję "Podaruj Książkę Bibliotece Szkolnej. ".

W roku szkolnym 2013/2014:

Przeprowadzono dwa konkursy czytelnicze:
pt. Karolina Otwinowska , Agnieszka Mazur i ich powieść
"Dieta (nie) życia" oraz pt. "Wierna rzeka" Stefana Żeromskiego .

Zorganizowano międzyszkolny konkurs recytatorski
"Poezja Ignacego Krasickiego".

Etap szkolny odbył się 05.12.2013 r.
Etap międzyszkolny rozstrzygnięto 31 marca 2014 r.

Przygotowano spektakl poetycko - profilaktyczny
"Na pustyni uczuć."

Zorganizowano trzy wystawy prac plastycznych uczniów.

W maju zakończono akcję "Podaruj Książkę Bibliotece Szkolnej."
w wyniku której biblioteka wzbogaciła się o 22 książki.

2013
* Rok powstania styczniowego, * Rok Juliana Tuwima, Witolda Lutosławskiego i Jana Czochorskiego

Powstanie styczniowe - polskie powstanie narodowe przeciwko Imperium Rosyjskiemu, ogłoszone manifestem 22 stycznia 1863 r, wydanym w Warszawie przez Tymczasowy Rząd Narodowy, spowodowane narastającym rosyjskim terrorem wobec polskiego biernego oporu. Wybuchło 22 stycznia 1963 r. w Królestwie Polskim i 1 lutego 1863 r, na Litwie. Trwało do jesieni 1864 r. Zasięgiem objęło tylko ziemie zaboru rosyjskiego: Królestwo Polskie oraz ziemie zabrane.

Julian Tuwim - autor tekstów kabaretowych, rewiowych i librecista oraz autor tekstów politycznych. Współautor i redaktor pism literackich i satyrycznych (Skamander, Wiadomości Literackie, Cyrulik Warszawski). Tłumacz literatury rosyjskiej, m.in. Aleksandra Puszkina (Jeździec miedziany, Połtawa), W. Majakowskiego (Obłok.w spodniach).Autor popularnych wierszy dla dzieci, m.in. Lokomotywa, Ptasie radio, Pan Hilary, Słoń Trąbalski, Bambo. Bibliofil i kolekcjoner kuriozów (Czary i czarty polskie, Pegaz dęba, Cicer cum caule). Znany był ze swojego specyficznego humoru objawiającego się bystrością umysłu i świeżością.

Witold Lutosławski - skomponował najwięcej utworów orkiestrowych i one są najważniejsze w jego dorobku. Wirtuozowskie opanowanie orkiestry pozwala uznać go za najwybitniejszego symfonika w dziejach polskiej muzyki. Charakterystyczne dla brzmienia jego muzyki (zakorzenionego we francuskiej tradycji, co sam wielokrotnie podkreślał) są liczne kontrasty kolorystyczne oraz "zwiewne" i szybkie przebiegi.""

Jan Czochorski- jeden z najwybitniejszych naukowców współczesnej techniki, którego przełomowe odkrycia przyczyniły się do światowego rozwoju nauki. Odkryta przez niego metoda otrzymywania monokryształów, nazywana od jego nazwiska metodą Czochralskiego, wyprzedziła o kikadziesiąt lat swoją epokę i umożliwiła rozwój elektroniki. Dziś wszelkie urządzenia elektroniczne zawierają układy scalone, diody i inne elementy z monokrystalicznego krzemu.

Rok szkolny 2012/2013

odbył się konkurs czytelniczy
pt. Monika Szwaja i jej powieść "Zupa z ryby fugu" .

przeprowadzono międzyszkolny konkurs recytatorski
"Poezja Marii Konopnickiej".

etap szkolny odbył się 05.12.2012 r.
etap międzyszkolny 25 marca 2013 r.

przygotowano spotkanie poetycko - profilaktyczne
" W sieci"

w czerwcu 2013 r. zakończono akcję
"Podaruj Książkę Bibliotece Szkolnej"
w wyniku której biblioteka wzbogaciła się o 12 książek.

Rok szkolny 2011/2012

03 stycznia 2012 r. zakończył się konkurs czytelniczy
pt. Waris Dirie i jej powiść "Kwiat pustyni".

15 marca 2012 r. zakończył się międzyszkolny konkurs recytatorski
"Poezja Jana Kochanowskiego".

etap szkolny odbył się 05 grudnia 2011 r.

23 lutego 2012 r. odbyło się spotkanie z poezją pt.
"Kocham Cię życie"

W czerwcu 2012 r zakończono akcję
"Podaruj Książkę Bibliotece Szkolnej."
w wyniku której biblioteka wzbogaciła się o 16 książek

Rok szkolny 2010/2011

Zapraszamy wszystkich uczniów do obejrzenia wystawy poświęconej Czesławowi Miłoszowi. Wystawa otwarta będzie
od 15 maja do 15 czerwca w godzinach pracy biblioteki.

23 marca zakończył się II etap międzyszkolnego konkursu recytatorskiego"Poezja Adama Mickiewicza"

czytaj więcej...

11 lutego odbyło się spotkanie z poezją, zatytułowane
"Miłość niejedno ma imię"

czytaj więcej...

05 stycznia zakończył się konkurs czytelniczy
"Stephanie Meyer i jej powieść Zmierzch"

czytaj więcej...

08 grudnia zakończyły się eliminacje do międzyszkolnego konkursu recytatorskiego
"Poezja Adama Mickiewicza"

czytaj więcej...

Nike 2010
dla Tadeusza Słobodzianka
za utwór dramatyczny "Nasza klasa. Historia w XIV lekcjach"

Czytaj więcej...

Literacka Nagroda Nobla 2010 dla Mario Vargasa Llosy -
jednej z najwybitniejszych postaci współczesnej literatury peruwiańskiej.

Czytaj więcej...

Rok szkolny 2009/2010

15 czerwca odbyło się spotkanie z poezją zatytułowane "Wiersze ze starych wydań", poświęcone nieżyjącemu już poecie ks. Janowi Twardowskiemu.

czytaj więcej...

W czerwcu zakończono akcję "Podaruj Książkę Bibliotece Szkolnej", w wyniku której biblioteka wzbogaciła swoje zbiory o 24 książki.

26 marca zakończył się konkurs recytatorski
"Poezja Juliana Tuwima"

czytaj więcej...

8 stycznia zakończył się konkurs czytelniczy
"Anna Onichimowska i jej powieść Żegnaj na zawsze"

czytaj więcej...

Nike 2009
dla Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego
za "Piosenkę o zależnościach i uzależnieniach"

Czytaj więcej...

Literacka Nagroda Nobla 2009 dla Herty Müller -
jednej z najwybitniejszych postaci współczesnej literatury niemieckiej.

Czytaj więcej...

Copyright © Krystyna Jankowska 2008 - 2009